معرفی وبلاگ
*****زندگي بافتن يك قاليست/ نه همان نقش و نگاري كه خودت مي خواهي/ نقشه را اوست كه تعيين كرده/ تو در اين بين فقط مي بافي/ نقشه را خوب نگاه كن نكند اخر كار/ قالي زندگيت را نخرد!!!!!!!***** ****با ارزوي اوقاتي خوش در نفس****
دسته
اختصاصي هاي من
ايران زيبا
اختصاصي هاي من
از جنس تبيان...
بي نظير
سيناي سلامت
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 333632
تعداد نوشته ها : 478
تعداد نظرات : 482
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
چيستان بيل‌گيتس


دو اتاق در مجاورت هم قرار دارند. هر كدام يك در دارند ولي هيچكدام پنجره ندارند. درهايشان كه بسته باشد درون اتاقها كاملا تاريك است. در يك اتاق سه چراغ برق به توانهاي ۱۰۰، ۱۱۰ و ۱۲۰ وات و در اتاق ديگر سه كليد برق مثل هم وجود دارد.( لطفا به شكل زير نگاه كنيد) ما نميدانيم كدام كليد كدام چراغ را روشن ميكند( مثلا نميدانيم آيا كليد وسطي مربوط است به چراغ وسطي يا به چراغهاي ديگر اما بطور قطع ميدانيم كه هر كدام از كليد ها يكي از چراغها را روشن ميكند. همچنين ترتيب چراغها را هم نميدانيم ). شما معلوم كنيد كه هر كليد مربوط به كدام چراغ است.. براي اينكار و در شروع، شما بايد در اتاق كليدها باشيد و كار را از آنجا شروع كنيد. شما ميتوانيد هر چند مرتبه كه بخواهيد كليدها را روشن و خاموش كنيد. اما شما تنها هستيد و نميتوانيد از كسي كمك بگيريد و هيچگونه وسيله اي هم خواه برقي خواه غير برقي بهمراه نداريد و مهمتر از همه اينكه شما حق نداريد بيش از يكبار وارد اتاق چراغها شويد و وقتيكه وارد شديد و بيرون آمديد، ديگر نميتوانيد مجددا وارد آن اتاق بشويد.

 

 

اين چيستان را بيل گيتس در سال ۲۰۰۲ طراحي كرد تا از بين ۱۰۰ مهندس يكي را براي شركتش انتخاب كند.حال بفرماييد كه هر كليد كدام چراغ را روشن مي كند؟

 

پاسخ چيستان

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

 

.

.

يكي از كليد ها را روشن كنيد و يكي دو دقيقه بعد آنرا خاموش نماييد. حالا كليد ديگري را روشن كنيد و به اتاق چراغها برويد. چراغي كه روشن است مربوط است به كليد دوم. دو چراغ ديگر را لمس كنيد، آنكه گرم است مربوط است به كليد اول و البته آنكه سرد است مربوط است به كليد سوم است.
اگر شما نتوانستيد اين معما را حل كنيد يقينا به اين دليل بوده است كه به فيزيك معما كه همانا حرارت توليد شده در چراغها است توجه نداشتيد و فكر خود را متمركز بر تناظر چراغها و كليدها نموديد، راه حلي كه هرگز شما را به جواب نخواهد رساند.
توان چراغها هم هيچ ربطي به حل معما ندارد و فقط براي گمراه كردن شما در معما گنجانده شده است

 


X